andreas99 wrote: ↑16 May 2025, 08:48
arntfu wrote: ↑16 May 2025, 07:34
Ny illustrasjon for bygget som nå er tiltenkt samlokalisering av Institutt for Musikk (tidligere også Institutt for Kunst og Medievitenskap), mellom Samfundet og Gløshaugen.
Artikkel i
Adresseavisen (betalingsmur).
Synes ikke dette passer bra inn i omgivelsene, og ikke er det særlig pent heller. Det er synd at NTNU og Sit bygger så og si kun slike abstrakte klosser når de har så mye innflytelse på urbanisme i Trondheim!
Vel, det ser ut til at noen er enig med deg, Andreas. Et leserinnlegg i avisa
Nidaros, av Frederik Nygård Stokvik fra Ny Urbanisme, med illustrerte forslag til bedre stedstilpasning.
Begge er flotte illustrasjoner og vakre bygg, men jeg undrer meg litt på hvilken stedstilpasning de egentlig representerer, gitt at det i umiddelbar nærhet står bygninger i forskjellige stilarter, så som sveitservilla, 1700-talls trønderlån, art nouveau, postmodernisme, og sogar en hjørnegård i 50-talls funkis.
Jeg liker forslagene, men hvordan er de nyromanske spirene eller det neoklassisistiske mansardtaket og buene egentlig mer stedstilpasset enn det postmoderne bygget?